Domů > Mix > Archiv článků > Jesus Culture

Jesus Culture

Znáš Jesus Culture? Nedávno mi jeden můj kamarád, vedoucí chval z jiného sboru, položil tuto otázku a já jsem řekl, že neznám. Jen dodal, že ho v poslední době hodně oslovují a že mi pošle odkaz na Youtube, abych se na ně podíval...

Email přišel, ale zrovna, když jsem neměl čas a pak jsem se zapomněl podívat. K novým věcem jsme nedůvěřiví, ještě k tomu, když mají divný název. Později jsem se přeci jen podíval. Možná jsem ani nebyl osudově osloven na první pohled a poslech, ale jiskra přeskočila. Později mi ten samý kamarád říkal, že nejde jen o muziku, ale že od nich se dá sehnat i vyučování na různá témata a že je to moc dobré. Podíval jsem se tedy na Jesus Culture blíže.

Vše začalo nevinně v roce 1999 ve městě Reading v Kalifornii v USA. Skupinka mládeže místního sboru s názvem Bethel Church uspořádala v létě setkání, kde chtěli dát dohromady mladé lidi z okolí a zakusit spolu Boží úžasnou lásku. Spojil se žhavý obsah s formou, která je mladým lidem blízká. Setkání se několikrát opakovalo a oni cítili, že je Bůh volá k novému způsobu, jak získat mladé lidi pro Krista. Poznali, že hudba je pro mladou generaci velmi důležitý způsob komunikace. Kim Walker a Chris Quilala, kteří vedou chválící kapelu vypadají jako každý jiný mladý člověk, oblékají se stejně a stejně se chovají, ale někde uvnitř hoří oheň, který při chválách jasně plane. Kim Walker se podílí i na vyučováních a říká, že člověk, který nemá vztah s Bohem, ať radši Boha ani nechválí.

Díky probuzení, které v Readingu prožili, byli pozváni, aby uspořádali podobná setkání s chválami a vyučováním i na jiných místech v USA a tak začali Jesus Culture konference, které se dnes pořádají po celém světě. Hudební skupina Jesus Culture vydala už 5 alb s vlastními chválami. Nebojí se vzít i nějakou píseň z kancionálu a zpívat ji v moderním podání s elektrickými kytarami a bubny.

Příběh Jesus Culture mě oslovil. Když jeden náš 16tiletý mládežník viděl video s kapelou Jesus Culture řekl, že jsou „hustě oblečení“. A právě to skloubení úplně normálního zevnějšku a radikálního následování Krista uvnitř mi přišlo jako cesta pro probuzení pro mladé lidi i v Čechách. Myslím, že se mě Bůh snaží ujistit, že to přijde. Tak to vyhlížím.

Milan Mrázek a Gavin Rodgers

Pro ukázku předkládám text jedné chvály, kterou zpívá Jesus Culture a zpívá Kim Walker:Where you go I go


Where you go I go
What you say I say
What you pray I pray

Jesus only did, What he saw you do
He would only say, What he heard you speak
He would only move, When he felt you lead
Following your heart, Following your spirit

How could I expect to walk without you
When every move that Jesus made was in surrender
I would not begin to live without you
For you alone are worthy you are always good

You are always good
You are always good
Always good
Always good

Though the world seems to forget
We will not forget
Who you are and what you've done for us

You are my God

 

Kam jdeš, jdu i já

 

Kam jdeš, jdu i já

Co říkáš, říkám i já

Za co se modlíš, modlím se i já

Ježíš dělal jen to, co viděl dělat Tebe

On by řekl jen to, co slyšel, že říkáš Ty

On by šel jen pokud by cítil Tvé vedení

Podle Tvého srdce, veden Tvým duchem

Jak by mě mohlo napadnout jít bez Tebe,

Když každý Ježíšův krok byl v odevzdání se

Nezačal bych žít bez Tebe

Protože Ty jediný jsi úctyhodný, Ty jediný jsi dobrý

Ty jsi vždy dobrý

Ty jsi vždy dobrý

Vždy dobrý

Vždy dobrý

I když svět zapomíná

My nezapomeneme

Kdo jsi a co jsi udělal pro nás

Ty jsi můj Bůh